Prisutnost emocija u fokusu, kreativnog pisanja i kazališta u suvremenom životu je neupitna, a Srednja škola Novi Marof odnosno profesori trude se pripremiti mlade ljude da koriste te stvari što učinkovitije. Međutim, istovremeno se mnoge škole susreću s povećanjem broja mladih koji su slabo pismeni, imaju loše komunikacijske vještine i slično. Moja srednja škola izabrala je djevojke (uključujući i mene) iz 2. i 3. razreda smjer ekonomist za sudjelovanje u Erasmus+ razmjeni mladih “Empower Vulnerable Youth: Theater, Creative Writing and Emotions in Focus” uz pratnju voditelja, Daria Žmegača iz udruge Mladi za Marof. Razmjena se održala od 21. do 3o. siječnja 2019. u mjestu Lokeren, Belgija. Osim upoznavanja mladih iz Belgije, Makedonije, Španjolske, Grčke i Latvije, naučili smo ponešto o njihovim kulturama. Većinu vremena smo proveli uz Franka, umirovljenog ravnatelja jedne osnovne škole u Belgiji, vježbajući pričanje priča. Nakon 3 dana vježbanja u nacionalnim grupama, u lokalnom centru za mlade smo javno ispričali našu priču o poznatom požaru u kojem je teško stradao grad Varaždin. Osim kroz priču, učili smo se kreativno izražavati i kroz pisanje i glumu.
Susret u Belgiji bio je prilika za upoznavanje jezika i običaja te zemlje, kao i za razgledavanje. Tako smo posjetili gradove Bruxelles, Gent, Zele i naravno Lokeren gdje smo bili smješteni u jednom odmaralištu za mlade. Najveći grad Belgije je Bruxelles gdje se govori francuski, jedan od njihovih službenih jezika. Upoznale smo grad i stvarno je prekrasan! “Veliki trg” je središnji trg u Bruxellesu, čine ga građevine koje ga okružuju od kojih su najpoznatije Kraljevska kuća i Gradska vijećnica. Na trgu se uvijek može sresti veliki broj turista iz svih krajeva svijeta. Od 1998. ovaj trg je upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao primjer spoja javnih i privatnih građevina koje pokazuju stupanj društvenog, političkog i kulturnog života.
Najzabavnije nam je bilo u samom gradu Lokerenu. On je zaista neobičan, brojne kuće i zgrade su veoma stare ali dobro očuvane tako da smo imale osjećaj da smo u nekom drugom vremenu. Ljudi su jako pristupačni i ljubazni, što su nam dokazali svojim pristankom na sudjelovanje u našim vježbama izrade video-intervjua, ali i spremnošću da nam pomognu u našem pomalo nespretnom razgovoru na engleskom jeziku.
Zato je naš savjet da posjetite te gradove!
Anja Katić