Kako bolje započet aktivnosti u Centru za neformalno učenje nego sa jednom aktivnosti projekta iz Erasmus+ programa kojem je jedan od ciljeva baš i promocija neformalnog učenja!
U petak 2. prosinca Udruga Mladi za Marof iz Novog Marofa je otvorila vrata Centra za neformalno učenje u novim prostorijama, a već sljedeći dan je stiglo 30 osoba na međunarodno osposobljavanje za osobe koje rade s mladima pod nazivom „EU goes with innovative social entrepreneurship led by youth“ ili skraćeno „EU goes WISELY“. Tako će 30 osoba koje rade s mladima iz Češke, Grčke, Hrvatske, Litve, Makedonije, Poljske, Portugala, Rumunjske, Slovenije i Španjolske od 3. do 11. prosinca 2016. u Novom Marofu proći kroz cijeli niz pripremljenih aktivnosti kako bi razvili vještine potrebne za rad s mladima te naučili nešto novo o društvenom poduzetništvu.
Kako bi bolje razumjeli kako izgleda ovakva vrsta projekta za mlade opisat ćemo vam što se sve radilo prva dva dana aktivnosti! Sudionici projekta su stigli u subotu 3. prosinca te su se smjestili u sobe gdje će odsjesti sljedećih 8 noći. Imali su priliku malo razgledati centar Novog Marofa te nakon večere se upoznati sa mjestom gdje će se održavati većina planiranih radionica – novomarofskim centrom za neformalno učenje. Nakon govora dobrodošlice krenulo se sa međusobnim upoznavanjem sudionika kroz nekoliko igara te informiranje sudionika oko logističkih stvari tokom projekta.
U nedjelju se nakon doručka odmah krenulo dalje te se nakon još jedne runde igara za upoznavanje i ice-breakera krenulo na predstavljanja programa cijelog treninga. Sudionici su izrazili vlastite strahove, motivaciju i očekivanja od ovog projekta te su se uspostavila osnovna pravila kojih će se držati tokom cijelog treninga.
Nakon ručka smo se zaputili do dvorca Trakošćan gdje su sudionici podijeljeni u grupe izvršili razne zadatke vezane uz povijest dvorca i društveno poduzetništvo te rezultate zadataka prezentirali ostalim grupama. Cilj ovakve aktivnosti je međusobno povezivanje sudionika, uspostava povjerenja i priprema za rad u grupama.
Nakon Trakošćana krenuli smo prema Lepoglavi gdje nas je dočekao Davorin Špičko, član Nezavisne udruge mladih, te nas ukratko upoznao sa povijesti i glavnim karakteristikama. Predstavio je aktivnosti svoje udruge koja je i sama iskusna u provođenju Erasmus+ programa te podijelio svoja iskustva
sa sudionicima ovog projekta. Nakon ovog izlaganja uslijedila je jedna zanimljiva radionica o društvenom poduzetništvu koju je pripremio dogradonačelnik Lepoglave Hrvoje Kovač. Hrvoje je u svom izlaganju objasnio glavne karakteristike društvenog poduzetništva, njegove prednosti i nedostatke, primjere iz svijeta te svoje viđenje budućnosti razvoja ove vrste poduzetništva. Kroz dužu diskusiju sudionici su imali postaviti brojna pitanja te tako dobiti jasniju sliku koja je razlika između poduzetništva i društvenog poduzetništva.
Na ovakvim projektima mnogo se vremena posvećuje i učenju o drugim kulturama. Tako smo u želji da strane sudionike što bolje upoznamo sa kulturom i tradicijom našeg kraja organizirali tradicionalnu zagorsku večeru u restoranu Lipi: domačom juhom, puricu z mlincima i štruklje! Sve to popraćeno s zagorskim popevkama pružilo je uvid sudionicima projekta u djelić onoga zbog čega mi zagorci toliko volimo naše brege!
Ponedjeljak na treningu nije puno drugačiji od klasičnog ponedjeljka za naš radni narod. Krenulo se rano i ozbiljno se prionulo poslu. Trenerski dvojac, Armen i Dario, proveli su tako sudionike kroz niz radionica gdje se definiralo pojam društvenog poduzetništva, koje karakteristike društveni poduzetnik treba posjedovati, kako razviti kreativnost i kako donositi odluke. Da sudionicima ne fali motiviranosti se moglo vidjeti iz njihove želje za diskusijom i razjašnjavanju svih nejasnoća oko detalja vezanih uz društveno poduzetništvo što je dovelo do produljenja trajanja radionica što sudionicima nije nimalo smetalo. Kroz dnevne evaluacije doznajemo pto smo naučili taj dan, što je bilo dobro a što loše te što možemo učiniti da sljedeći dan bude još produktivniji!
Nastavak tjedna nam donosi još mnogo novih aktivnosti, istraživanja, radionica, grupnog rada, ali i upuznavanje lokalne zajednice. Tako smo priredili nekoliko aktivnosti gdje će se lokalno stanovništvo moći upoznati sa sudionicima ovog projekta, njihovim kulturama, pojedinostima o samom projektu te o Erasmus+ programu!
Pozivamo Vas na Interkulturalnu večer koja će se održati 6. prosinca, utorak od 20 sati, u maloj dvorani Kulturnog centra “Ivan Rabuzin”, u srijedu 7. prosinca od 20 sati na INNternacionalne karaoke , i u petak 9. prosinca od 20 sati na INNternacionalni pub kviz! Svi ste dobrodošli!
Mladi za Marof