Udruga Mladi za Marof sudjelovala je u razmjeni mladih “Now or Never” (“Sad ili Nikad”) u Turskoj. Prva postaja na našem putovanju je bio Istanbul, najveći grad Turske preko kojeg ide većina zrakoplova. Zato je i sagrađena nova ogromna zračna luka nekih sat vremena vožnje od samog centra grada. U nekoliko sati Danijela, Marija, Tia i voditelj grupe Dario, uspjeli su prošetati i vidjeti najpoznatija mjesta u užem centru grada kao što su: Aja Sofija, ‘Plava džamija’, Veliki bazar, Bospor, Galata toranj, Taksim…
Koliko je trajao put od Zagreba do Istanbula, toliko je trajao i put od Istanbula do krajnjeg odredišta koje se nalazi u najistočnijem dijelu Turske blizu granice s Iranom – grada Van. Grad Van je veličine Zagreba i nalazi se na istoimenom jezeru Van. Jezero Van dužine preko 100km je najveće u Turskoj i to na 1.700 mnv okruženo visokim planinama i vulkanima.
U Vanu se naša VŽ-grupa susrela s preostalom članicom ‘HR-ekspedicije’, Iskrom iz Pule. Uz našu grupu, u razmjeni su sudjelovali mladi iz Turske, Litve i Španjolske. Organizator projekta je mlada udruga Vagead čije prostorije su se nalazile u blizini hotela u kojem su sudionici bili smješteni. Tema projekta je bila zaštita okoliša te su sudionici učili o problemima zbrinjavanja otpada i diskutirali o načinima reciklaže otpada u svojim zemljama. Kroz razne igre i radionice mladi su se dobro upoznali i naučili ponešto u kulturama ostalih zemlja sudionica, a pogotovo o kulturi domaćina.
Tako smo se odmah navikli da ćemo više puta dnevno biti u situaciji da nas neko ponudi čajem. Crni čaj iz njihovih tradicionalnih staklenih čašica se pije nakon svakog obroka, u pauzi na poslu, na sastancima – doslovno ‘na svakom čošku’!
Sudionici su imali priliku obići novoizgrađeno postrojenje za obradu otpada, jedno od najmodernijih u Turskoj. Tamo se dovozi sav prikupljeni otpad iz grada i izdvaja se bio-razgradivi dio koji se koristi za proizvodnju električne energije. Turci su iznimno ponosni na ovo postrojenje jer je cijeli projekt osmišljen i izrađen od strane lokalnih mladih inženjera. Svijest o problemu odlaganja i odvajanju otpada je još slaba kod građana Turske te je ovo veliki korak prema zdravijoj budućnosti za tamošnju lokalnu zajednicu.
Također se obišlo i nekoliko mjesta po kojima je Van poznat, kao što je poznato sklonište mačaka i gradski muzej koji čuva prikaz razvoja raznih civilizacija na tom geografskom području u posljednjih 5.000 godina! Najviše se spominje povijest vezana uz „Kraljevinu Urartu“ što ne čudi pošto se gotovo u svakoj gradskoj ulici nalazi neki objekt s riječi ‘Urartu’ u nazivu.
U tjedan dana se ova skupina mladih dobro provela i sprijateljila, a zadnjeg dana su svim sudionicima podijeljene Youthpass potvrde. Što se radilo i naučilo na razmjeni mladih je pretočeno u jedan zajednički dokument kojeg možete pogledati ovdje: Now or Never PDF
Iako je ovo samo po sebi bilo uzbudljivo putovanje jer je nekim našim sudionice ovo bilo prvi put da odu tako daleko od kuće i prvo putovanje zrakoplovom, također su izazovne bile i okolnosti u kojima smo putovali – COVID pandemija. Kako svi sudionici nisu bili cijepljeni, za dobivanje covid-putovnice potrebno je bilo ići na testiranja prije leta tamo i nazad. Već na startu smo tako ostali bez Doroteje koja nije uspjela zbog toga uopće krenuti s nama na putovanje, a u povratku je Marija bila pozitivna na testiranju te je tako nažalost bila primorana s voditeljem grupe provesti dodatna dva tjedna u Urartu hotelu. Ipak da ne bude sve tako loše, to su značila još dva tjedna uživanja u lokalnim gurmanskim specijalitetima!